Джентльмени надають перевагу LPG: ринок палива перекроюється зрідженим газом

Джентльмени надають перевагу LPG: ринок палива перекроюється зрідженим газом

Паливний ринок України переживає серйозні структурні зміни. Наприклад, країна вже третій рік поспіль методично скорочує споживання бензину і дизпалива. У 2015 році падіння складе 17% і 6% відповідно. Водночас стабільно зростає споживання скрапленого газу (LPG). У 2013-2015 роки зростання ринку склало по 15% на рік. Тільки цього року обсяг споживання скрапленого газу в Україні перевалить за 1,15 млн тонн, з яких близько 1 млн тонн припадає на автомобільний сектор. Україна вже зайняла 8-е місце в світі й 4-е в Європі (після Росії, Польщі та Італії) за споживанням LPG. У 2016 році обсяг споживання LPG в Україні може зрости ще на кілька сотень тисяч тонн. Чим обумовлене таке зростання популярності зрідженого газу в Україні, і як це позначилося на паливному ринку, Forbes розповів Артем Куюн, аналітик «Консалтингової групи А-95».

Аналізуючи причини популярності зрідженого газу, слід, перш за все, вказати на стабільне надвиробництво LPG у світі, що робить його дешевшим за традиційні бензин і дизпаливо. Причому, LPG був би ще дешевшим, якби підприємства з його виробництва були ближче до центрів споживання. В Україні популярності автогазу сприяють і фіскальні преференції − акциз на нього становить 55 євро за тонну, в той час як на бензин − майже вчетверо більше. У Європі обидва акцизи, як правило, ближче один до одного, але різниця все одно відчутна.

Також сьогодні середня вартість встановлення газобалонного обладнання (ГБО) в Україні − близько 13 500 грн. При порівнянні поточних цін: 1 літр А-95 − 20,5 грн, а 1 літр зрідженого газу − близько 10 грн, можна сказати, що установка ГБО «відіб’ється» через 16-17 тис. км пробігу. А в 2015 році були періоди, коли цей показник опускався до 12-13 тис. км. Більшість українців такий кілометраж намотують за 12-15 місяців. Крім того, з різними кредитними програмами перехід на газ взагалі буде позбавлений дискомфорту. Ці аргументи щороку схиляють до конверсії автомобіля на газ тисячі автовласників.

Однією з проблем, що заважають збільшити кількість споживачів, є відсутність стандартизації якості автогазу. Так, в Україні, одній із найбільших країн за споживанням даного виду палива, діє стандарт лише на побутовий газ. На жаль, цей стандарт у ряді важливих показників допускає велику «вилку». А це негативно позначається на сучасному ГБО, яке налаштовується під конкретну якість газу і вимагає його стабільності. Втім, варто зазначити, що нинішні споживачі проблеми з якістю палива сприймають спокійно − через значну економічну перевагу люди готові терпіти незручності.

В Україні популярності автогазу сприяють і фіскальні преференції − акциз на нього становить 55 євро за тонну, в той час як на бензин − майже вчетверо більше

Інакше йдуть справи з перспективним розвитком цього ринку. Як правило, головним драйвером розвитку ринку автогазу є новий автопарк. В українських же автосалонах імпортери не представляють моделі на газу, оскільки не впевнені, яким газом їх заправлятимуть. В рамках імплементації європейських технічних регламентів до 2017 року Україна повинна підтягнути «газовий» ДСТУ. І хоча документ не гарантує, що «побутовий» газ зникне із заправок, він може хоча б надати споживачеві вибір.

Цікаво, що сфера переобладнання автомобілів на газ і їх подальшої заправки відреагувала на зростання споживання миттєво − спеціалізовані СТО і газові заправки почали рости як гриби після дощу. З заправками стався навіть певний перебір. Наприклад, у Києві ця інфраструктура взагалі вийшла з-під контролю влади.

Сьогодні самовстановлені газові модулі є однією з найбільших проблем ринку. Маючи перевагу у вигляді несплачених податків, а також в рази менші витрати на старт бізнесу порівняно з законною заправкою, вони спотворюють конкуренцію неадекватно низькими цінами. Звісно, ця перевага цілком і повністю «береться» з бюджетів різних рівнів, що завдає значних збитків державі.

А ось логістична інфраструктура виявилася не зовсім готовою до викликів ринку. В Україні переважно використовується спадщина СРСР − газонаповнювальні станції (ГНС), якими були укомплектовані всі регіональні газопостачальні компанії. Значна їх частина і сьогодні залишається на балансі облгазів, що обумовлює їх не найвищий технічний рівень. Інша частина вчасно потрапила у приватні руки спеціалізованих газових компаній, які управляли ринком скрапленого газу на зорі його розвитку, і сьогодні це обладнання знаходиться в хорошому стані.

Апгрейд логістичної інфраструктури − процес більш тривалий і капіталомісткий. Новий газовоз коштує від $100 000, будівництво сховища − від $2,5 млн. Однак саме воно найближчим часом стане пріоритетом для трейдерів. Без перебільшення можна сказати, що сьогодні наявність власного сховища стає наріжним каменем для розвитку як оптової, так і роздрібної торгівлі. Тільки так можна забезпечити гнучкість поставок, максимальну прибутковість і стабільну якість продукції. Саме тому будівництвом ДПС зайнялися як невеликі компанії, так і великі оператори, як, наприклад, WOG.

Ще одна обставина, до якої попри активне зростання виявився не готовий ринок України − відсутність диверсифікації поставок. Збій у відвантаженнях з боку російських постачальників, на яких вже припадає 35% вітчизняного ринку, у вересні-жовтні поточного року спричинив паніку і 50%-ве зростання цін в оптовому сегменті.

Ситуація показала, що оперативно перекрити дефіцитні обсяги українським трейдерам непросто. Прийняти газ із Чорного моря, де він «плаває» у великих кількостях, виявилося проблематично. Так, після анексії Криму в строю залишилися лише Одеса, Іллічівськ і Рені. Але перші два порти з газовими комплексами працюють тільки на відвантаження транзитних обсягів, постачати LPG всередину країни вони, за великим рахунком, не можуть, а перевалка в Рені занадто малопотужна і дорога в логістиці.

Як правило, головним драйвером розвитку ринку автогазу є новий автопарк. В українських же автосалонах імпортери не представляють моделі на газу, оскільки не впевнені, яким газом їх заправлятимуть

Крім того, як виявилося, збій в РФ створив дефіцит і підвищив ціни в Польщі, яка вважалася одним із перших резервних джерел для України. Польща покрила дефіцит за рахунок LPG з країн північної Європи. І хоча осіння криза не була настільки глибокою, щоб до Польщі масово хлинув газ із півночі, теоретично, це відпрацьований маршрут, щоб той же газ, у разі блокади українського ринку, міг через Польщу потрапити й до нас.

Сьогодні постачання з РФ налагоджено, але логічного пояснення осінньому зриву досі знайти не вдалося. Це підштовхує навчених гірким досвідом трейдерів до пошуку альтернативних шляхів постачання. Розрахунки логістики поставок з моря найчастіше приводять на чорноморський берег Херсонської та Миколаївської областей, де немає газових терміналів. Втім, як кажуть українські трейдери, поки що немає.Источник: “http://forbes.net.ua/ua/opinions/1406814-dzhentlmeni-nadayut-perevagu-lpg-rinok-paliva-perekroyuetsya-zridzhenim-gazom”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя